Bir çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi sorunun cevabı tek olamaz çünkü her hastalığın çok çeşidi vardır ve hepsinin en iyi tedavileri farklıdır. “En iyi tedavi” tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da varisin çeşidine (kılcal,orta kalınlıkta,kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur. Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür. Diğer bir deyimle en kötü varis tedavisi dendiğinde varis ameliyatları akla gelir.Lazerle de olsa, neşterle de olsa fark etmez ameliyatsız yöntemler ameliyatlara kıyasla her yönüyle daha üstündür. Bu sebeple ameliyat uygulaması artık sadece devlet hastanelerinde yapılmaktadır sadece varis üzerine çalışan kliniklerde asla yapılmamaktadır.

Varis tedavisinde en iyi yöntem şu özellikleri içermelidir;

*Tekrarı az olmalıdır.
*Hasta sosyal yaşamına ara vermek zorunda kalmamalıdır.
*Kadınlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamalıdır.
*0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilmelidir.
*Aylarca bandaj veya çorap giymek gerekmemelidir.
*İş gücü kaybı olmamalıdır.
*Narkoza ihtiyaç olmamalıdır.
*Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallarda tedavi edilebilmelidir.
Tüm bunları karşılayan yöntemler;

Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi

Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur,tek seans genellikle yeterli olmaktadır,seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.
Radyo frekansla varis tedavisinin avantajları
*Uygulama kolaydır
*Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır
*Herhangi bir kalıcı yan etki oluşturmaz
*Etkisi uygulama anında görülür
*Tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur
*Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir,acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.
*Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla

Lazerle varis tedavisi ;

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır.Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir,genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır.Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir. Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.
Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur.
Lazerle tedavinin üstünlükleri
*Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.
*İstirahat gerektirmez,tedavi süresince hasta işine devam eder
*Hiç iz bırakmaz
*Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.
*Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.
*Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.
*Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

Köpüklü varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır. Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrarlamaz.
Köpük varis tedavisinin avantajları
*Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
*Oluşabilecek leke miktarı azalır.
*Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
*Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
*Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için zararlı doza yaklaşılmamış olunur.
*Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı seansta daha fazla damar tedavi edilebilir.
*İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
*Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi);
Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır,köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.
İstanbulda varis tedavisi konusunda uzmanlaşmış tek klinik Medicalart Kalp Damar Cerrahi Merkezi Nişantaşı, Bakırköy ve Kadıköyde hizmet vermektedir.

By admin

betciocasibom giriş