1. Varis Nedir ?

Varis hastalık temeli toplardamarın kapak yetersizliğine bağlı olması ve bu nedenle genişlemesidir. Genellikle bacaklarda görülen hastalık toplumumuzda çok sık görüülmektedir. Ortalama her beş kişiden birinde bulunan bir hastalıktır. Varisler gözle görünür olması ve büyümesiyle dokunulabilir hale gelir ve dokunup parmaklarımızla hissedebiliriz. Gözle görünür olması ve bu kadar kolay ulaşılabilmesi tedavisini ve tanısını kolaylaştırmıştır. Dışarıdan bakıldığında güzellikte bozulma olarak görülsede aslında varis bulunan kişiler yanma,kramp girme, ağrı yorgunluk gibi rahatsızlıklardan yakınırlar. Varis büyüklük boyutuna göre pıhtılaşabilir, kanayabilir veya bulunduğu zamana bağlı olarak ayak bileğinde gözle görünür yaralara sebep olabilir bu noktaya gelindiğinde tedavi edilmesi gerekilmektedir. Bacak varisleri hemen herkeste görülebilir bir hastalıkken bazı insanlarda daha sık oranla gözükebilir. Varis genel olarak 5 ana sebepten oluşur. İlk olarak kalıtsal yoldan başka bir deyişle ailesinde varis olan kişilerin çocuklarında veya kendilerinde varis görülebilir. İkinci olarak kadınlarda görülebilir. Üçüncü olarak, özellikle 2 veya üzeri doğum yapan kadınlarda görülme riski yüksektir. Son olarak bulunduğunuz meslek ileride varislere sebep olabilir, Örneğin, çalıştığınız yer veya pozisyon gereği çok fazla ayakta kalıyorsanız veya tam zıttı çok fazla oturuyorsanız sizde de varis görülebilir. Toplumda merak edilen sorulardan biri varis’in kalıtsal olup olmadığıdır. Varis yapılan araştırmalara göre kalıtsal olma özelliği taşır bu bağlamda eğer aileniz varis var ise sizde varis görülme olasılığı vardır ama kesin dille konuşmak yanlıştır. Varis yapılan araştırmalara göre gelişmiş  ülkelerde daha fazla görülen bir rahatsızlık nedeni olarak bacak hareketlerini azaltan yaşam tarzı olarak gösteriliyor bu da gelişmemiş ülkelerde daha az görülmesini sebebi olarak sayılabilir.

  1. Varis Tedavisi Hakkında..

Varis kendi içerisinde birçok farklı tür barındırır fakat hepsinin tedavisi mümkündür. Varis tedavisi olarak birçok çay,bitki veya krem bilinsede varisi tedavi etmediği sadece varisin sebep olduğu ağrıları dindirdiği görülmektedir. Günümüzde hekimlerce varis tedavisi çok etkili, konforlu ve kolay yapılabiliyor. Geliştirilen tedavi yöntemleri ile Varis ameliyatsız olarak tedavi edilip sizi sebep olduğu ağrı, yorgunluk,kramp gibi şikayetlerden kurtarıyot. Ameliyatsız olarak Varis tedavisi 5 şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemleri sıralayacak olursak; Lazer tedavisi, Radyofrekans tedavisi, Buhar tedavisi, Yapışkan yada zamk tedavisi,köpük tedavisidir. Ameliyatsız yöntemler arasında Lazer tedavisi en çok kullanılan tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

  1. İstanbul Varis Tedavisi Hakkında..

İstanbulda hemen her hastane varis tedavisi yapmakla beraber varis tedavi merkezleride bulunmaktadır. Medical Art Varis tedavi merkezi İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmirde de varis tedavisi yapmaktadır. Lazer, Radyo-Frekans, Köpük ve Sklerorterapi gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulayan doktorlar ilke birlikte çalışan bir merkezdir. Site içerisinde online olarak doktorlar ile iletişime geçebileceğiniz bir alan mevcuttur.

By admin