Her hastalığın çeşidi ve dereceleri vardır, damar hastalıkları da bu şekilde genişliğine uzunluğuna ve diğer özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Yerçekimi etkisi ile bacaklarda daha sık rastlanan varisler değişik şekillerde karşımıza çıkar, bu sınıflandırma bacak varisleri için yapılır.

Toplar damar genişlemeleri şu şekilde sınıflara ayrılır:

Örümcek ağını andıran kılcal damar genişlemesi :

Cildin üstünden gözle rahatça görünürler. Büyüklükleri 1-2 mili metre civarındadır. Elle hissedilmezler. Mavi veya kırmızı renk değişiklikleri olarak görülürler. Örümcek ağına benzer çizgiler oluştururlar. Kılcal damar çatlaması olarak ta adlandırılır ama gerçekte çatlama gibi bir sorun yoktur. En sık örülen varis türüdür ve 40 yaşına gelmiş her kadında az veya çok mutlaka vardır.

Orta kalınlıkta (retiküler) varisler:

Ciltten hafif kabarık çapları 4 mm’den küçük olan mavi renkli toplar damarlardır, elle dokunulduğunda zorlukla hissedilebilir.

Kalın (trunkal) varisler:

Çapları 4 mm den büyük bazen 2-3 cm çapa ulaşabilen ve elle rahatça hissedilebilen toplar damar genişlemeleridir.Parmakla bastırıldığında içinin boşaldığı hissedilir. En rahatsız edici olan varis türüdür.

Diğer Varis Çeşitleri;

Yemek borusu varisleri;

En tehlikeli ve öldürücü olandır, karaciğer sirozu hastalığında görülür.Kalınlığa göre grade 1-4 arası derecelendirilir. Tehlikeli olduğu için yakın takip gerektirir. Tedavisi diğerlerinden çok farklıdır. Daha çok RBL (rubber bant ligasyon) yöntemiyle tedavi edilir. Gastro enteroloji uzmanları ve bu konuda tecrübeli genel cerrahi uzmanları tarafından tedavi edilir. Kanama dışında klinik bulgu vermez, teşhisi ve müdahaleler endoskopi ile yapılır.

Erkeklerde Yumurtalık Damarlarında Genişleme (varikosel) ;

Yumurtalık toplar damarlarının genişlemesidir, erkek kısırlığında en sık suçlanan hastalıktır, kısırlık dışında ağrı ve şişlik rahatsızlıkları olur. Genellikle ameliyat edilir ancak skleroterapi yapan klinikler vardır. Yumurtalığın etrafında şişmiş damarlar görünür. Doppler yapılabilir.

Hemoroid (basur);

Damar genişlemesi vardır ama patolojisi, sebepleri, seyri ve tedavisi çok farklıdır. Makatta memeler şeklinde belirti verir, sıklıkla kanama da örülür. Makat bölgesinin en sık rastlanan hastalıklarındandır, erişkin nüfusun yarısına yakın oranda görüldüğünü bildiren çalışmalar vardır. Her iki cinste de görülür. Parmakla (rektal tuşe) teşhis ettiğini söyleyen olsa da doğru tanı anoskop ile konur, aynı alet yardımıyla tedavisi de yapılır.

Kol ve El Üstünde Damar Genişlemesi ;

Aslında toplar damarlar genişlese de varis olarak adlandırılmaz, hastalık sınıfına sokulmaz, daha çok estetik olarak rahatsız eder, özellikle orta yaşlı kadınların daha yaşlı görünmesine sebep olur. Bacaktakiler gibi tedavi edilir.

By admin