Yaz da yaklaşırken pek çok kişinin aklında aynı soru var: “Göbeğimi nasıl eritebilirim?” Fiziksel görünümden ziyade sağlık açısından yarattığı sayısız tehlike de göz önünde bulundurulduğunda göbek bölgesi yağlanması aslında dikkate alınması gereken ciddi bir konu. “Karın yani göbek bölgesindeki yağlanma vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmadan daha tehlikeli” diyenBeslenme ve Diyet Uzmanı Betül Merd sözlerini şöyle sürdürdü: “Göbek bölgesi yağlanması bel kısmından başlayarak mide, karaciğer ile bağırsakları sarıyor. Bel kalça oranı hesaplanırken, bel ölçüsü santimetre cinsinden kalça çevresinin ölçüsüne bölünerek bulunur. Erkekler için en ideal kalça oranın 1’in altında, kadınlar için ise 0,8 altında olması gerekiyor. Bel çevresi erkeklerde 94 santimetre, kadınlarda ise 80 santimetrenin altındaysa normal kabul ediliyor. 94-102 santimetre arasındaki erkekler aşırı kilolu, 102 santimetre ve üzerindekiler ise şişman sınıfına giriyor.”

Bir bebeğe hamileyken tekrar hamile kaldı! Türkiye’de ilk oldu

Doğal olarak göbekten kurtulmak için de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yağ yakma hızını artıran bazı besinlerin tüketilmesi de gerekiyor.Dyt. Betül Merd, “Bu besinlerin tamamı metabolizmanın çalışma hızını artırıyor” diyerek göbek bölgesindeki yağlanmayla savaşan 8 muhteşem besini sıraladı:


1- Elma sirkesi:Elma sirkesinin en temel özelliği kan şekerini ve kolesterolü düzenliyor oluşudur. Bu sayede besin tüketme ihtiyacını minimuma indirir. Ayrıca metabolizmayı da yüzde 20 oranında hızlandırmaktadır. Yemeklerden önce doğru zamanda tüketilen elma sirkesi tokluk hissi oluşturmaktadır. Ancak elma sirkesinin organik olması gerekiyor.

2-Chia tohumu:Kilo vermek isteyenler tarafından kullanılan chia tohumuülkemizde son 5-6 yıldır çok fazla tüketiliyor. Besin değerleri açısından tokluk hissi sağlayanchia tohumu, sayesinde kişinin besin tüketme ihtiyacı azalır. Ayrıca doğal yağlar içerir. Bu yağlar, yağları yakmada oldukça etkili oluyor.

Dünyaca ünlü yazarın sır sonu! ‘Bunu bilmem imkansızdı’

3- Hindistan cevizi ve yağı:Sağlıklı yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağı göbek eritmede de kullanılıyor. Hormonları dengeleyen Hindistan cevizi yağı, tiroid hormonunun düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda da fazla besin tüketme isteğini de baskılıyor.

4- Kefir:İçerisinde bağırsakları düzenleyen probiyotikleri barındırır. Aynı probiyotikler yağ yakım sürecini de hızlandırıyor. Eğer göbek bölgenizdeki yağları vermek istiyorsanız her gün düzenli olarak kefir tüketmelisiniz.

Putin’in eski eşi anlattı! Sıra dışı teklif…

5-Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli:Tüm bu sebzeler sağlıklıdır. Diyet dönemlerinde haşlanarak tüketilmeleri tavsiye edilir. Ayrıca zeytinyağlı şekilde tüketilmeleri halinde vücuda oldukça faydalıdırlar. Tüm bu özelliklerinin yanında, göbek eritmek isteyenler tarafından tüketilmeleri halinde yağların hızlıca erimesini sağlarlar.

6-Yüksek protein içeren peynir altı suyuile tavuk:Protein zengini olan peynir altı suyu ve tavuk tüketmek gerekir.

7-Bitki çayları:Az miktarda da olsa kafein içeren birçok bitki çayları, metabolizmanın hızını artırır. Diyet dönemlerinde bitki çaylarının tüketilmesi metabolizma hızını yüzde 20 oranında artıracaktır. Gün içerisinde düzenli tüketilirse göbek yağları yakılabilir.

8- Greyfurt:Oldukça sağlıklı bir meyve olan greyfurt, tadının hafif acımtırak olmasından dolayı pek tüketilmese de konu yağ yakımı olduğunda başı çekiyor. Özellikle kahvaltıda meyve suyu olarak katkısız şekilde tüketilmesi halinde metabolizma hızını yüzde 30 oranında artırır. Bu artış geçici bir etki değildir ve gün boyu sürüyor.

Cesedin cebinden ‘Tamam Shud’ yazısı çıktı! Sırrı çözülemiyor

By admin

nakitbahisikimisli