Kalp ile ilgili olan göğüs ağrısı

*Göğüste basınç, yanma, gerginlik ve dolgunluk hissi

*Kola, boyuna, sırta, çeneye, mideye yayılması

*Birkaç dakikadan uzun sürmesi

*Nefes darlığı, terleme, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi bulguların eşlik etmesi

*Efor sarf ederken artıp, istirahatte geçmesi.

Bu tip bulgular bize ağrının kalp ile ilgili olabileceği izlenimini verir. Ancak şunu söylemek gerekir; birçok göğüs ağrısının kaynağı kalp değildir. Aşağıdaki bulgular varsa göğüs ağrısının nedeni büyük ihtimalle kalp kaynaklı değildir:

*Kol veya vücut hareketi ile olması

*Yutma güçlüğü

*Nefes alarak ve öksürerek yoğunlaşması

*İğne veya bıçak batması şeklinde ağrı olması

*Vücudun pozisyonunu değiştirince ağrı oluşması ya da daha da kötüleşmesi

*Efor sarf ederken ağrının değişmemesi

Akciğer ile ilgili göğüs ağrısı

Birçok akciğer sorunu göğüs ağrısına neden olabilir. Pulmoner emboli dediğimiz kan pıhtısının akciğer dokusuna kan taşıyan kan damarını tıkaması durumu, plörezi dediğimiz akciğer zarının iltihaplanması durumu, pnömotoraks dediğimiz akciğer zarları arasına hava dolması durumu, pulmoner hipertansiyon dediğimiz akciğerlere kan taşıyan damarlarda yüksek kan basıncı olması durumu bunlara örnektir.

Sindirim sistemi ile ilgili göğüs ağrısı

Reflü göğüs ağrısına neden olan sindirim sistemi hastalıklarının başında gelir. Ağrı genellikle yanma tarzındadır. Yemeklerden sonra artar, eforla değişmez. Yutma bozuklukları aynı şekilde göğüs ağrısına neden olabilir. Safra kesesi ve pankreas sorunları da ağrıyı göğüs bölgesine kadar yayabilir.

Kas ve kemik hastalıkları ile ilgili göğüs ağrısı

Kaburga kemiklerini iman tahtasına bağlayan eklemlerde iltihap oluşmasına kostokondrit denir. Göğüs duvarında ağrıya neden olur ve genellikle ciddi bir sorun teşkil etmez. Fibromiyalji dediğimiz kronik ağrı sendromu ise tüm vücutta ve kaslarda ağrıya neden olur. Bu ağrıdan göğüs bölgesi de nasibini alır. Kaburga yaralanmaları da göğüs ağrısına sebebiyet verebilir.

Göğüs ağrısı teşhisi

Göğüs ağrısı şikayetiyle hekime başvurduğunuzda ilk kontrol edilecek organ kalptir. Bu doğrultuda fiziki muayenenin ve hasta hikayesinin yanı sıra;

*EKG

*Kan testi

*Göğüs röntgeni

*İlk yapılan testlerin durumuna göre ise;

*Ekokardiyogram

*Bilgisayarlı tomografi

*Kalp sintigrafisi

*Stres testi (EFOR)

*Anjiyo yapılabilir.

By admin