Akupunktur tedavisi

Akupunktur binlerce yıldır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Cildin belirli noktalarına ince iğneler batırmayı veya akupunktur noktalarına çeşitli teknikler uygulayarak dengeyi yeniden sağlamayı ve vücudun kendini iyileştirmesini teşvik etmeyi içerir.

Akupunkturun etkinliğinin kanıtı

Dünyanın dört bir yanındaki bilimsel denemeler, akupunkturun yetenekli bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirildiğinde, birçok farklı rahatsızlık için güvenli ve faydalı bir tedavi olduğunu bulmuştur.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, bir dizi bozukluğu tedavi etmek veya yönetmek için akupunktur kullanımına ilişkin kanıtların sistematik bir incelemesini gerçekleştirdi. Akupunkturun diş ağrısını, çene ağrısını tedavi etmede ve operasyonlar ve kemoterapi tedavisinden sonra mide bulantısını kontrol etmede etkili olduğuna dair kanıtlar olduğunu bulmuşlardır.

Akupunkturun kullanılabileceği birçok durum için, kanıtlar sistematik olarak gözden geçirilmemiştir veya etkili olduğunu kanıtlayacak mevcut bilimsel kanıtlar henüz oluşturulmamıştır.

Birçok farklı ülkede yayınlanan klinik kılavuzlar, akupunkturun, özellikle ağrı içerenler olmak üzere, çok çeşitli koşullarda orta derecede yardımcı olduğunu bulmuştur.

Bir akupunktur uzmanı seçmek

Bazı sağlık pratisyenleri kısa bir kursu tamamladıktan sonra akupunktur sunar. Bununla birlikte, akupunktur felsefesi karmaşıktır, bu nedenle yalnızca kalifiye bir akupunktur uzmanı kullanmalısınız.

Akupunkturun Riskleri

Vasıfsız bir uygulayıcının elinde akupunktur, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi soruna yol açabilir:

  • Alerjik reaksiyonlar – akupunktur noktalarının yakınında belirli ısı noktaları oluşturmak için bazen cilt üzerinde şifalı bitkiler yakılır. Otlar, farmasötik ilaçlar kadar güçlüdür ve aynı saygı ve dikkatle tedavi edilmelidir.
  • Enfeksiyon – iğne steril değilse, bakteriler lokal enfeksiyona neden olabilir. İğneler tekrar kullanılırsa hepatit, HIV veya başka herhangi bir kan yoluyla bulaşan hastalığa yakalanma riski de vardır.
  • Cildin yaralanması – beceriksizce sokulması veya bir kan damarına iğne girmesi kanamaya, morarmaya ve ağrıya neden olabilir.
  • Beklenmeyen yan etkiler – ağrıda artış, depresyon, kasılmalar veya uykusuzluk gibi. Akupunktur sinir sisteminde önemli değişiklikler meydana getirebilir ve doğru noktaların doğru şekilde uyarılması hayati önem taşır.

Akupunktur nasıl yapılır

Önceden sterilize edilmiş tek kullanımlık iğneler kullanılmalıdır. Tedavinin yerine göre ya oturacaksınız ya da yatacaksınız. Düzgün yapıldığında akupunktur ağrısızdır çünkü iğneler çok incedir (yaklaşık 0,2 mm genişliğinde). İğneler yerleştirildiğinde, bölgede hafif bir karıncalanma, sıcaklık veya ağırlık hissedebilir, hatta hiçbir şey hissedebilirsiniz.

Bir akupunktur uzmanı aşağıdakileri içeren diğer teknikleri kullanabilir:

  • çukurluğu – kanı akupunktur noktasına getirmek için tasarlanmış emme
  • lazer – akupunktur noktalarını etkinleştirmek için iğneler yerine kullanılır
  • TCM iyileştirici masaj – belirli akupunktur noktalarına veya meridyenlere uygulanan teknikler
  • yakı – akupunktur noktalarına tutulan veya uygulanan yanan otlar.

Bir akupunktur seansından sonra normalde rahatlamış ve tazelenmiş hissedeceksiniz, ancak belirli tepkiler kişiye göre değişir. Örneğin, bazı insanlar enerjik hissederken, diğerleri uykulu hisseder. Bazen, semptomlar düzelmeden önce biraz daha kötüleşir.

İhtiyacınız olan tedavilerin sayısı durumunuza bağlıdır. Çoğu durumda, insanlar birkaç seansta semptomlarda bir azalma yaşarlar. Akupunktur fikri, vücudunuzdaki doğal enerji dengesini yeniden sağlamaktır. Denge tekrar sağlandığında, vücut kendi başının çaresine bakabilir ve başka tedaviye gerek yoktur.

Sanaltedavi.net

By admin

https://www.islb.eu/jojobet