İnsanları mutlu eden, huzur veren, yaşam sevinci veren etkenlerden biri de iç mekan tasarımlardır. İç mekanlarda kullanılan ürünler, özel tasarımlar ve uygulamalar kişilerin yaşadıkları mekanlarda daha fazla mutlu olmasını sağlar. Kişiye özel tasarımların ve uygulamaların olduğu yerlerde yaşanılan mekanalar çok değerli ve kıymetli olur. Haliyle de kişinin pozitif olmasına da büyük katkı sağlar.

Tasarımın artık daha geniş spesifik bir kavram olması nedeniyle iç mekan tasarımlarında çok farklı uygulamalar ortaya çıkabiliyor. Bugünlerde duvar kağıtları, laminat parke, duvar paneli gibi çeşitli yapı elemanları kullanılarak mekanlar daha modern bir yapıya kavuşabiliyor. Kamuya açık – kapalı yerlerde ya da özel mülkiyetlere kadar her yerde farklı tasarımlar ve uygulamalar yapılabiliyor.

Mekanın ihtiyacına göre birbirinden farklı uygulamalar ve tasarımlar yapılarak yapılardan daha fazla verim almak mümkün hale gelebilir. Örneğin; konferans, toplantı, sinema, tiyatro gibi kamuya açık yerlerde seslerin daha akustik bir hale gelmesi ya da seslerin emilmesi için akustik panel kullanılabilir. Akustik panel ile mekan içerisinde sesin eşit şekilde dağılması sağlanırken dışarıdan gelen gürültülerde emilerek yok edilebilir. Balans kağıdı, akustik kumaş, taş yünü gibi 8 adet yapı elemanın kullanıldığı akustik panel ile sesi kontrol altına mümkün.

Yine aynı şekilde ister sinema, tiyatro gibi yerlerde istenirse de özel mekanlarda farklı duvar kağıdı kullanılarak da çok daha farklı bir atmosfer yapılabilir. 3B ya da özel resimlerin de kullanıldığı duvar kağıdı ile sınırsız renk desen ve tasarım seçeneği mevcuttur.

Laminat parke ile yerler ortama uyum sağlayacak şekilde döşenirken duvar paneli ile de tavan, duvar gibi farkı alanlarda istenilen uygulama yapılabilir. Tüm bu yapı elemanları kullanılarak ihtiyaca ve ortama uygun bir tasarım yapılarak iç mekanlar daha güzel bir yapıya kavuşabilir.

By admin

nakitbahisikimisli