Balık pulu hastalığı nasıl geçer?

Cilt dökülmesi durumunda ilk yapılması gereken, cildin üzerindeki ölü hücrelerin cilde zarar vermeden temizlenmesidir. Bu temizleme işleminde sert bir temizleme aracı kullanılırsa ciltte kalıcı izler meydana gelebilir.

Bundan ötürü cilt ölü hücrelerden arındırmak isteniyorsa yapılması gerekenler şunlardır;

Temizlenilmesi düşünülen bölge duş ya da küvete girip önce ıslatılır. Bu sayede ölü deri iyice kabaracaktır.

Bu işlem sırasında ölü hücre temizleme ya da soyucu özelliği olan sentetik lif, sünger eldiven kullanılmalıdır. Çok yumuşak olan lifler ölü derinin atılmasına yardımcı olmayacaktır.

Cildi soyucu özelliği olan bir temizleme ürünü, süngere, life veya eldivenin üzerine serpiştirilir. Unutulmamalıdır ki bazı temizleyiciler % 25 oranında volkanik taş tozu içermektedirler. Bu madde her ne kadar yağlı cilt için yararlı olsa da, aşırı olarak kullanımı kişinin yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine neden olabilir. Bu duruma tedbir olarak ürünü doğru miktarda uygulamak gereklidir.

İşlemin devamında ise sünger ya da lif kullanarak dairesel hareketlerle cilt ovalanır. Cildin boyun, yüz gibi hassas bölümleri ovalanırken nazik olunmalıdır.

Cilt daha sonra düzgünce kurulanır. Bu esnada sertleşmiş bir kurulama bezi kullanmamaya özen gösterin. Yumuşak bir havlu iyi bir tercih olabilir.

Soyucu ürünler cildi kurutabileceği için devamında cildin iyice nemlendirildiğinden emin olun.

Hafif petrol, lanolin ve mineral yağları içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Cildi aşırı soymayın. Eğer cilt az yağlıysa çatlamalara neden olacaktır.

By admin