Güneydoğu Asya, Uzakdoğu ve ekvatoral bölgelerde iklim kuşağında yetişen ve dünyanın en kaliteli ağaçlarından olan rattan ağacının boyu 185 metreye kadar uzayabiliyor. Sert tohumlara sahip olup kozalağa benzer meyveleri olan rattan ağacından bölgede ki yerli insanlar uzun yıllardan bu yana mobilya üretir ve bunu evlerinde kullanırlar.

Sağlamlığı, kalitesi ve estetik görünümüyle ön plana çıkan bu nedenle de son yıllarda giderek daha çok kullanılmaya başlanan rattan sandalyeler ve mobilyalar fiyat olarak yüksek bir seviyeye sahiptir. Yüksek fiyatı nedeniyle plastikten üretilen plastik rattan sandalyeler çok daha ucuz ve hesaplı. Sadece görünüm olarak benzeyen rattan plastik sandalyelerin ömrü de oldukça kısa.

Piyasa üzerinde rattan ağacına benzer farklı farklı ağaçların bulunması nedeniyle bu ağaçlar rattan ağacı olarak tanıtılır ve bunlar elde edilen ürünlerde rattan sandalyeler ve mobilyaları olarak satılır. Bu tür sahte modellerden gerçek rattan mobilyalarını fark etmek için rattan mobilyalarının özelliklerini iyi bilmek gerekir. Rattan mobilyalar genelde el işçiliği ile uzak doğu ülkelerinde ve Güney Afrika’da üretilir.

El işçiliğiyle yapılması fiyatı arttırır. Hasır örgü şeklinde örülen rattan sandalyeler ne kadar gerginse o oradan dayanıklı ve sağlam olur. Hasır şeklinde örüldüğü içinde bağlantı ve bitim noktalar ne kadar gizlenirse o derecede sağlamlığı da artar. Orijinal rattan mobilyaları genelde lisanlı olarak satılır ve bu belgeye bakara orijinal olup olmadığı anlaşılabilir.

By admin

nakitbahisikimisli