Hormon Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir? Hormon Bozukluklarına Hangi Bölüm Bakar? – Sağlık Haberleri

Hormon Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir? Hormon Bozukluklarına Hangi Bölüm Bakar?

Hormon Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

 Hormonlar vücut fonksiyonlarının doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kadınlarda meydan gelen iştah artışı, tüylenme, adet düzensizliği, kilo sorunları hormon bozukluğu nedeni ile ortaya çıkabilir. Hormon bozukluğu olan kişilerin öncelikle dahiliye bölümüne başvurması önerilir.

 Dahiliye doktoru gerek görürse endektoloji ya da jinekoloji bölümüne de sizi yönlendirebilir. Doktor hormon bozukluğunu teşhisini koyabilmek için ilk olarak kan testi yapar. Daha sonra gerek gördüğü zaman ultrason muayenesi yapabilir.

 Hormon Bozukluklarına Hangi Bölüm Bakar?

 Kadınlarda görülen hormon bozukluğu östrojen bozukluğu ve progestron bozukluğu olmak üzere de ikiye ayrılır. Progestron hormonu, yumurtalıklar tarafından salgılanan bir hormon çeşididir. Rahmi gebeliğe hazır bir hale getirir. Gebelik gerçekleşmediği zaman ise, hormon düşüşe geçer. Progestron hormonun bozukluğu ise, kadınlarda adetin oluşmasını önleyerek kısırlığa neden olur. Östrojen hormonu ise, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça salgılanan bir hormondur. Kadınlarda daha fazla salgılanan bu hormonun bozulması çok önemli sorunlara yol açar.

 Tedavi edilmediği durumlarda ise, kadınların erken menopoza girmeye neden olur. Hormon bozukluğu belirtileri ise, görüldüğü andan itibaren dahiliye bölümüne gidilmesi gerekir. Hastane ya da sağlık kuruluşunda endokrinoloji bölümü yer almıyorsa kadınlık hormonları dışındaki diğer hormonlar dahiliye bölümünü de ilgilendirir.

 Sağlık kuruluşunda endokrinoloji bölümü bulunmuyorsa da dahiliye bölümüne gidilmesi gerekir. Uzman bir hekim tarafından tespit edilen hormon bozuklukları, hormon bozukluğunun oluşma nedenlerine göre farklı şekillerde de tedavi edilebilir.

Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir? Prostat Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir? Prostat Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?


By admin

nakitbahisikimisli