Hipoglisemide beslenme ve diyet çok önemli – Sağlık Haberleri

Hipoglisemide beslenme ve diyet çok önemli

Beslenme ve diyet tüm sağlığımızı doğrudan etkiler. Bunlardan biri de hipoglisemidir. Yaşam standartlarınızı etkilememesi için şeker seviyelerine dikkat edilmesi gerekir. Diyetisyen Burak Çetiner konu hakkında bilgiler verdi.

Şeker hastalığınıza sahipseniz, endişeniz sürekli kan şekerinizin son derece yüksek olması değildir. Kan şekeriniz, çok düşük seviyelere de düşebilir. Kan şekeri seviyeleriniz desilitre başına 65-70 miligramın altına düştüğünde gerçekleşir ve bu olaya hipoglisemi denir.

Hipoglisemiyi tespit etmenin tek klinik yolu kan şekerinizi test etmektir. Bununla birlikte, kan testleri olmadan, düşük kan şekeri semptomlarıyla tespit etmek hala mümkündür.

Bu semptomları erken fark etmek önemlidir. Uzun süreli ve şiddetli hipoglisemi nöbetlere neden olabilir veya tedavi edilmezse komaya neden olabilir. Sık kan şekeri düşük atakları geçmişiniz varsa, semptom hissetmeyebilirsiniz. Bu, hipoglisemik bilinçsizlik olarak bilinir.

Kan şekerinizi kontrol etmeyi öğrenerek, hipoglisemik atakları önleyebilirsiniz.

BUNLARI YAPIYORSANIZ DİKKAT!

Kan şekeri düşüklüğünün en sık sebeplerinden bazıları şunlardır:

Öğün atlamak veya normalden daha az yemek yemek
Normalden fazla egzersiz yapmak
Normalden daha fazla ilaç almak
Alkol (özellikle aç karnına tüketilirse)

KAN ŞEKERİNİZ DÜŞTÜĞÜNDE NE OLUR?

Hipoglisemi insanları farklı şekillerde etkiler Fakat sık görülen belirtileri şunlardır:

Baş dönmesi
Bayılıyormuş gibi hissetmek
Kalp çarpıntısı
Sinirlilik
Hızlı kalp atımı
Ruh halindeki ani değişiklikler
Terleme, titreme veya huysuzluk
Bilinç kaybı
Nöbetler
Hipoglisemi yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen kan şekerinizi kontrol edin. Gerekirse gecikmeden hastaneye başvurun.

HİPOGLİSEMİ YAŞANDIĞI ANDA NE YAPILABİLİR?

Hipoglisemiyi çözmek, semptomlarınızın ciddiyetine bağlıdır. Hafif veya orta şiddette semptomlarınız varsa, hipogliseminizi kendi kendinize yenebilirsiniz. Yapılacak ilk şey yaklaşık 15 gram glikoz veya hızlı sindiren karbonhidrat içeren bir atıştırmalık yemek içerir.

Bu atıştırmalıkların örnekleri şunları içerir:

3 veya 4 parça sert şeker
1/2 su bardağı meyve suyu, portakal suyu gibi
1 çorba kaşığı şeker veya bal

Bu 15 gramlık porsiyonu tükettikten sonra, yaklaşık 15 dakika bekleyin ve kan şekeri seviyenizi tekrar kontrol edin. Kan şekeriniz 70 mg / dl veya üzeri ise endişe duyacak bir durum kalmamıştır. 70 mg / dl’nin altında kalırsa, 15 gram daha karbonhidrat tüketin. 15 dakika daha bekleyin ve kan şekerinizi tekrar kontrol edin.

Kan şekeri yeniden dengeye geldiğinde, bir saat içinde yemek yapmayı planlamıyorsanız küçük bir yemek veya aperatif yediğinizden emin olun. Bu adımları tekrarlamaya devam etmenize rağmen kan şekeri seviyenizi yükseltemiyorsanız, 112’yi arayın veya birisinin sizi acil servise götürmesini isteyin. Tek başına acil servise gitmeye çalışmayın.

Hafif ila orta şiddette hipoglisemik atakları bir haftada birkaç kez veya herhangi bir ciddi hipoglisemik atakta yaşarsanız, mutlaka doktorunuza görünün. Yemek planınızı veya ilaçlarınızı ayarlamanız gerekebilir.

Diyet
Fiziksel aktivite
İlaç
Bunlardan biri dengesiz ise, hipoglisemi oluşabilir.

Kan şekeri seviyenizi bilmenin tek yolu kan şekerinizi test etmektir. Kan şekerinizi kontrol etmek için insülin kullanıyorsanız, kan şekeri seviyesini günde dört veya daha fazla kez kontrol etmelisiniz. Sağlık ekibiniz ne sıklıkta test etmeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kan şekeri seviyeleriniz hedef aralıkta değilse, tedavi için doktorunuzla görüşün. Onlar sizin kan şekerinizi hangi eylemlerin (öğün atlamak veya normalden daha fazla egzersiz yapmak gibi) aniden azaltabileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Doktorunuza bildirmeden herhangi bir ayarlama yapmamalısınız.

By admin