Vatandaşların sıcak ve yoğun güneşli havalardagöz sağlığına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Mustafa Ünal, özellikle güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınların alerjik hastalıklar ve kuru göze bağlı şikayetlerin daha fazla yaşanmasında önemli bir etken olduğunu anlattı. Doç. Dr. Ünal, çok fazla miktarda güneş ışığına maruz kalınmasının görme merkezine ulaşacak ultraviyole ışınları artıracağını kaydetti. Doç. Dr. Ünal, “Bu durum, nadiren dağcılarda ya da karda yürüyenlerde rastladığımız gibi gözde ani yanıklara neden olabilir. Birkaç gün yanma ve batma hissinin ardından geçebilir. Ancak zaman zaman geri dönüşümsüz durumlara da yol açabilir. Kronik olarak aşırı güneş ışığına maruz kalınması gözde katarakta neden olabilir. Katarakt rahatsızlıklarının altında yatan en önemli etkenlerden biri de güneşin zararlı ışınlarıdır” dedi.
GÖZLÜK UZUN VADEDE ETKİLİDİR
Çok fazla miktarda ultraviyole ışınlara maruz kalınmasını önlemek için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Mustafa Ünal, vatandaşları güneşin yoğun olduğu 10.00- 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları, çıkmaları zorunlu ise gölgede bulunmaları veşapka Absa private bank takmaları gerektiği konusunda uyardı. Son dönemde özellikle yaşlılarda yaşa bağlı makula dejenerasyonu adı verilen görme merkezinde bozulma durumunun çok sık görülür hale geldiğini aktaran Doç. Dr. Ünal, “Bunda kesin olmamakla birlikte güneş ışığı çok suçlanıyor. Bu durum çok sık rastlanan bir hastalık haline geldi. Bu nedenle güneş gözlüğünün etkisinin kısa vadede değil, uzun vadede çok önemli olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
SERTİFİKALI GÖZLÜK ALINMALI
Doç. Dr. Ünal, güneş gözlüğü seçerken Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış olanları tercih etmek gerektiğinin altını çizdi. Doç. Dr. Ünal, “Güneş gözlüğünü elimize alıp baktığımızda kalitesi açısından hiçbir şey anlayamayız. Önemli olan bilinen bir markası ve optik merkezde satılıyor olmasıdır. Çünkü güneş gözlüğüne Sağlık Bakanlığı tarafından bir sertifika isteniyor. Bu nedenle sertifikasız gözlüklerin optikçide satılması mümkün değil. Çok pahalı olması şart değil, markalı bir gözlük olması güvenilirlik ve koruma açısından önemlidir. Kişiler kendi yüz yapısına, alın ve burun yapısına uygun bir güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çocuklar için de mutlaka güneş gözlüğü istiyoruz” diye konuştu.
KÜÇÜK GÖZLÜK YETERSİZ
Yüze göre küçük, ince ve dar camlardan oluşan bir güneş gözlüğü seçilmesinin göze gelen ultraviyole ışınları yeteri kadar engelleyemeyeceğine dikkati çeken Doç. Dr. Mustafa Ünal, şunları kaydetti:
“Bu ışınlar sadece gözümüzün karşısından gelmez, yandan, alttan gelebilir. Bu nedenle camın göze yakın olması ve geniş cam olması daha avantajlı olacaktır. Hatta çerçevelerin de geniş olması yanlardan gelecek ışığı da engellemek açısından avantajlıdır. Güneş ışığı özellikle kumdan çok fazla yansır. Hiç kimse güneşe zaten direk olarak bakmaz dolayısıyla göze gelen ultraviyole ışınlarının büyük bir çoğunluğu etraftan yansır. Kum, taş, kaya ve toprak ultraviyole ışığını sudanbile daha fazla etrafa yansıtır.”

By admin